Chrzest święty
Chrzest jest pierwszym z Siedmiu Sakramentów Świętych, który gładzi grzech pierworodny i włącza człowieka do wspólnoty Kościoła Chrystusowego. W Polsce najczęściej udzielany jest niemowlętom, choć zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego i Katechizmem Kościoła Katolickiego każdy nieochrzczony może przyjąć chrzest pod pewnymi warunkami. Człowiek dorosły musi pragnąć przyjąć ten Sakrament, poznać główne prawdy wiary Chrystusowej i uwierzyć w te prawdy, a także wzbudzić żal za grzechy przed chrztem popełnione. W przypadku niemowląt to rodzice w jego imieniu wyznają wiarę i wraz z rodzicami chrzestnymi i mają dbać o katolickie wychowanie.
Chrzest nazywamy Sakramentem Odrodzenia w Chrystusie ponieważ daje łaskę uświęcającą gładzącą grzech pierworodny. U osób, które przyjmują go w wieku dorosłym ma moc zmazania wszystkich grzechów popełnionych przed udzieleniem tego sakramentu oraz odpuszcza karę za nie zarówno w życiu doczesnym jak i wiecznym
Pamiątka Chrztu Świętego na sklejce
Jako producent dewocjonaliów przedstawiamy propozycję pamiątek Chrztu Świętego przygotowanych na sklejce drewnianej w tradycyjnej kolorystyce niebieskiej lub różowej w zależności od gustu z ceramiką lub bez. Całość zapakowana jest w kartonik. W komplecie znajduje się również koperta dostosowana kolorystyką do wybranego koloru pamiątki.
Podstawowa cena pamiątki Chrztu Świętego 75zł z ceramicznym medalionem oraz 55zł wykonana bez ceramiki. Istnieje możliwość umieszczenia życzeń na odwrocie pamiątki za dodatkową opłatą. Wielkość pamiątki 14x8cm.








Przygotowana przez Nas pamiątka chrzcielna przedstawia obraz Anioła czuwającego na śpiącym dzieckiem. Na odwrocie istnieje możliwość naniesienia życzeń oraz modlitwy
Modlitwa do Anioła Stróża
Aniele Boży, stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój.
Rano, wieczór, we dnie, w nocy
Bądź mi zawsze ku pomocy,
Strzeż duszy, ciała mego,
zaprowadź mnie do żywota wiecznego.
Amen
Na początku sakrament chrztu świętego udzielany był tylko w Wielką Sobotę. Obecnie chrztów udziela się przez cały rok. Rodzice wraz z rodzicami chrzestnymi podczas obrzędu biorą na siebie odpowiedzialność za wychowanie dziecka w wierze katolickiej. Podczas ceremonii chrzestny zapala od paschału świece chrzcielną, której płomień jest symbolem rozpoczęcie życia duchowego dziecka i przyłączenie go do wspólnoty wyznaniowej. Białą szatkę, bedącą symbolem czystości i niewinności matka chrzestna kładzie na dziecko zaraz po obrzędzie na maszczenia olejem krzyżma świętego.
Jak przebiega ceremonia Chrztu Świętego w kościele?
Najczęściej Sakrament Chrztu Świętego jest częścią Mszy świętej. Zaraz po rozpoczęciu liturgii ksiądz prowadzący nabożeństwo podchodząc do rodziców i chrzestnych, zwraca się do nich z następującymi pytaniami:
Ksiądz: „Jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?”,
Rodzice odpowiadają podając imię lub imiona dziecka np Anna Marta
„O co prosicie Kościół Święty?”,
Rodzice: O Chrzest Święty
Ksiądz: Prosząc o chrzest dla Waszego dziecka przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?
Rodzice: Jesteśmy świadomi.
W tym momencie kapłan zwraca się do rodziców chrzestnych.
Ksiądz.: A Wy, Rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu obowiązku?
Rodzice chrzestni: Jesteśmy gotowi.
Następnie ksiądz zwraca się do chrzczonego dziecka:
– Anno Marto, wspólnota chrześcijańska przyjmuje was z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę was znakiem Krzyża, a po mnie naznaczą was tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela twoi rodzice i chrzestni.
Po wypowiedzeniu tych słów, kapłan zbliża się do dziecka, by nakreślić mu na czole znak krzyża. Zaraz po nim, ten sam gest wykonują jako pierwsi rodzice, a jako drudzy rodzice chrzestni. Po wykonaniu znaku krzyża, rodzice i chrzestni wracają na miejsca. Jest to moment, w którym ksiądz przystępuje do rozpoczęcia i odprawienia Mszy Św.
Dalszy obrzęd Chrztu Świętego następuje po kazaniu. Kapłan zaprasza rodziców i chrzestnych do podejścia do chrzcielnicy i rozpoczyna odmawianie modlitwy egzorcyzmu, następnie modlitwę poświęcenia wody lub dziękczynną. W tym momencie matka chrzestna powinna przygotować białą szatkę, a ojciec chrzestny gromnicę Po odmówieniu modlitw ksiądz zwraca się do rodziców:
– Drodzy rodzice i chrzestni. Przyniesione przez was dzieci otrzymują z miłości Bożej przez sakrament Chrztu nowe życie z wody i z Ducha Świętego. Starajcie się wychować je w wierze tak, aby zachować w nich to Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić jego ustawiczny rozwój. Jeśli więc, kierując się wiarą, jesteście gotowi podjąć się tego zadania, to wspominając swój własny Chrzest, wyrzeknijcie się grzechu i wyznajcie wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to wiara Kościoła, w której wasze dzieci otrzymują Chrzest. Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?
Rodzice i chrzestni odpowiadają razem: Wyrzekamy się
Ksiądz: Czy wyrzekasz się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?
Rodzice i Chrzestni: Wyrzekamy się
Ksiądz: Czy wyrzekasz się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby cię grzech nie opanował?
Rodzice i Chrzestni: Wyrzekamy się
Ksiądz: Czy wyrzekasz się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?
Rodzice i Chrzestni: Wyrzekamy się
Ksiądz: Czy wierzysz w Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?
Rodzice i Chrzestni: Wierzę.
Ksiądz:Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.
Rodzice i Chrzestni: Amen.
Dalsza część liturgii przebiega bez zmian. Rodzice i chrzestni zobowiązani są do aktywnego uczestnictwa we Mszy Świętej oraz do przyjęcia sakramentu Komunii Świętej.
Wraz z końcem nabożeństwa, rodzice i chrzestni udają się do zakrystii, gdzie składają podpisy pod zaświadczeniem o udziale w sakramencie Chrztu Świętego.