Jesteśmy producentem paschałów i paschalików. Wyróżnia nas przede wszystkim wzornictwo oraz jakość wykonania. Wytwarzamy świece paschalne, ołtarzowe oraz paschaliki wielkanocne. Produkowany przez Nas paschał poza tradycyjnymi zdobieniami tj krzyżem, oznaczeniem roku oraz literami A i Ω zdobiony jest aplikacją baranka.
Jak wykonujemy aplikacje woskowe do świec?
Punktem wyjściowym dla wykonania woskowej kolorowej aplikacji jest rysunek baranka. Na jego podstawie budowany jest prototyp na podstawie którego tworzona jest forma a w niej odlewana jest płaskorzeźba baranka .Wszystkie w/w zdobienia odlewane są z wosku a następnie koloryzowane i przyklejane na świecę. Przygotowywana przez nas świeca paschalna czy ołtarzowa oprócz parafiny zawiera domieszkę wosku pszczelego. Nie możemy zatem powiedzieć jednoznacznie, że produkujemy paschał woskowy czy paschał parafinowy. Nasze produkty są wynikiem połączenia obu tych składników w określonych proporcjach
Ile wosku daje pszczoła?
Jako pszczelarze możemy podzielić się ciekawostką, że jak podają szacunki jedna rodzina pszczela wytwarza około 0,3 kg wosku, który jest najczęściej wykorzystywany na przygotowanie węzy pod następne plastry. Niestety środowiska pszczelarskie borykają się obecnie z częstą praktyką fałszowania wosku pszczelego woskami roślinnymi co ma wpływ na pracę pszczół oraz straty w pasiekach stąd też trudność w pozyskaniu wysokiej jakości wosku pszczelego na otwartym rynku. My wosk pszczeli pozyskujemy z własnej Pasieki Garnek Zlota.
Nasz paschał czy świeca ołtarzowa wytwarzane są metodą odlewu o czym świadczy ich waga.Tak produkowane świece, dużo wolniej wypalają się w porównaniu do wyprasek, z uwagi na gęstość upakowania cząsteczek.
Woskowa świeca paschał z rysunkiem baranka jest produkowana w standardowych wymiarach, tj. o długości 90 cm i 110 cm oraz szerokości 8 cm i 10 cm. Na indywidualne życzenie klienta bloki paschalne przygotowujemy także w innych długościach, m.in. 75 cm czy 100 cm. W ofercie producenta dostępny jest również paschalik wielkanocny w rozmiarze 12,5 cm oraz średnicy 6,2 cm, który został wykonany z parafiny niskozaolejonej. Klienci mają do wyboru dwa warianty kolorystyczne — biały lub żółty. Produkty są pakowane w osobne woreczki foliowe, a następnie umieszczane po 24 sztuki w kartonie.
Paschał woskowy:
-
- o długości 110 cm i średnicy 10 cm waży około 7,8 kg,
-
- o długości 90 cm i średnicy 10 cm waży około 6,4 kg,
-
- o długości 110 cm i średnicy 8 cm waży około 6,4 kg.
Należy wspomnieć, iż dodatkowo wagę świecy paschalnej powiększa ciężar aplikacji i zdobień (w tym oryginalnej płaskorzeżby, powstałej z rysunku z barankiem).
Chcąc zapoznać się z cenami, przejdź do zakładki PASCHAŁY: CENY. Jako producent zachęcamy również do odwiedzenia podstrony z galerią i dostępnymi aplikacjami umieszczanymi na wyrobach.
Jeśli masz dodatkowe pytanie lub chcesz złożyć zamówienie, przejdź do zakładki KONTAKT. Jesteśmy dostępni pod telefonem oraz odpowiadamy na wiadomości e-mail.
Świeca wielkanocna – paschał — kiedy jest zapalana?
W tradycji katolickiej istnieje kilka kluczowych akcesoriów liturgicznych, które są używane wyłącznie w określonych momentach. Jednym z nich jest tradycyjny woskowy paschał o barwie żółtej z charakterystycznymi zdobieniami woskowymi lub rysunkami przedstawiającymi krzyż, pierwszą i ostatnią literę alfabetu greckiego, czyli Alfę i Omegę. Ponadto na wyrobie znajduje się pięć otworów, do których wkładane są grana. Świeca symbolizuje Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i światło, jakie wnosi Chrystus w świat skażony grzechem i śmiercią . Po raz pierwszy nowy paschał zapalny jest w Wielką Sobotę podczas obrzędu poświęcenia ognia i wody. Tego dnia kapłan śpiewa exultet – hymn wielkanocny słowami:
„W tę noc pełną łaski, przyjmij Ojcze święty, wieczorną ofiarę uwielbienia, którą Ci składa Kościół święty, uroczyście ofiarując przez ręce swoich sług tę świecę, owoc pracy pszczelego roju. Znamy już wymowę tej woskowej kolumny, którą na chwałę Boga zapalił jasny płomień. Chociaż dzieli się on użyczając światła, nie doznaje jednak uszczerbku, żywi się, bowiem strugami wosku, który dla utworzenia tej cennej pochodni wydała pracowita pszczoła”.
Świeca paschalna zapalana jest w kościele także w trakcie świąt i innych uroczystości, m.in. ślubu, chrztu i pogrzebu. Miniwersją kościelnego paschału jest wielkanocny paschalik, który można nabyć w kościele i zapalić w domowym zaciszu podczas rodzinnego przeżywania Świąt Wielkanocnych.
Paschaliki wielkanocne — co symbolizują?
Podczas przygotowywania pokarmów i akcesoriów do wspólnego świątecznego śniadania należy pamiętać o jednym istotnym produkcie. Jest nim paschalik, będący miniaturową wersją świecy paschalnej. Jej światło ma symbolizować obecność zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa w codziennym życiu, rozbudzając nadzieję w sercach bliskich. Jest zapalana przez wiernych podczas liturgii Wielkiej Soboty i towarzyszy podczas śniadania wielkanocnego oraz przez kolejne dni świąt. Produkowane przez Nas paschaliki nawiązują swym wzornictwem woskowej płaskorzeźby baranka z chorągiewką do dużej świecy paschalnej obecnej w Kościele.